tr

Yangın Dolabının Önemi ve Çeşitleri

Yangın Dolabının Önemi ve Çeşitleri
12.11.2020
1.016

Yangın gibi doğal afetler yerinde müdahale ve yeterli donanıma sahip ekipmanlar olmazsa, sonucu büyük felaketlere sebeb olur. Olabilecek bir yangın afeti durumunda itfaiye ekibinin yangın bölgesine yetişmesi büyük önem arz eder.

Sokak ve caddelerin yol kenarlarına park edilmiş araçlarla dolu olması ve cadde ve sokakların dar olması, tarfik vb. sebeplerden dolayı itfaiyenin yangın mahaline ulaşması ve yangına anında müdahale etmesi zaman alabilir. Bu sürede yangının olduğu binada yangın tesisatının olması ve bu tesisatı kullanıp yangının büyümesinin önüne geçmesi veya bölgesel bir yangın ise kontrol altına alınması veya söndürülmesi son derece önem arz etmektedir.

Yangın dolapları yangın tesisatının içinde yer alan ve yangınla mücadele konusunda etkili olan bir yangın söndürme sistemidir.

Yangın dolapları, manuel olan bir çeşit yangın tesisatıdır diyebiliriz ve bina tasarımında konu edilmesi gereken en önemli konular arasında yer alması gerekmektedir. Genelde duvara monte edilen ve içinde yangına dayanıklı dış kaplaması olan katlanmaz hortum bulunan yangın söndürme ekipmanlarıdır. Olabilecek bir yangın ihtimalinde, yangına ilk müdahale yangın söndürme tüpleri ile yapılır. Yangının sönmediği veya büyüdüğü durumlarda en yakında bulunan yangın dolabından yangın hortumunun yangın vanasını açarak basınçlı su ile yangına ilk müdahale veya destek müdahale yapılır. Bu sebeple yangına ilk müdahalede yangın dolapları, itfaiye personelleri yangın alanına gelip müdahale edene kadar olay yerindeki yangını kontrol altına almakta büyük etkiye sahiptir.

Yangın esnasında ulaşımı kolay olabilecek bir noktaya monte edilmesi büyük öneme sahip olan yangın dolaplarının içeriği; bir adet yangın musluğu, basınca ve yangına dayanıklı hortum ve hortumun ucuna bağlanmış fıskiye bulunduran en az 600x700x160 mm boyutlarında hayati öneme sahip bir dolaptır. Yangın söndürme tüpünü içerisinde barındıran, tüp bölmeli sıva üstü dikey tip cam kapaklı ve tüp bölmeli sıva üstü yatay tip cam kapaklı yangın dolaplarının yanında birde sıra duvar tipi hortumlu makara, sıva üstü cam kapaklı, sıva altı cam kapaklı yangın dolapları gibi çeşitleri bulunmaktadır. Farklı farklı çeşitlerde ve ebatlarda üretilen yangın dolaplarının genelde tüm binalarda kullanılmak üzere hazır olarak bulunması gerekir ve önerilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.