tr

İzleme Anahtarlı Kelebek Vana Kullanım Alanları

İzleme Anahtarlı Kelebek Vana Kullanım Alanları
31.01.2023
100

İzleme Anahtarlı Kelebek Vana Kullanım Alanları

İzleme anahtarlı kelebek vana kullanım alanları çok fazladır. İster akışkanların akışını kontrol etmek için, ister yangın sprinkler sistemlerine giden suyu kapatmak için kullanılsın, kelebek vanaların çok sayıda kullanımı vardır. Bu çeyrek dönüşlü döner hareket valfleri, uzun süreli bakım gerektirmeyen performans için tasarlanmıştır. Tasarım onları kompakt ve hafif yapar. Ayrıca 300 PSI’a kadar olan basınçları kaldırabilirler. Çok çeşitli boyutlarda bulunabilirler, bu da onları çeşitli uygulamalar için uygun hale getirir.

Basınç

Bir kelebek vana seçerken aranacak en önemli özelliklerden biri basınç düşüşüdür. Vananın girişi ile çıkışı arasında düşen basınç miktarı, maksimum akış hızını belirleyecektir. Basınç düşüşü ne kadar düşük olursa, valf kapatıldıktan sonra sıvı o kadar az etkilenir. Bir kelebek vana genellikle açık konumunda en düşük basınç düşüşü için derecelendirilir.

Ayrıca diskin ve yuvanın malzemeleri valfin performansını etkiler. Koltuk malzemesi genellikle mükemmel uyumluluk ve dayanıklılık sağlayan PTFE’den yapılır. Bununla birlikte, yüksek sıcaklık uygulamaları için metal yuvalar mevcuttur. Aşındırıcı işlemler için korozyona dayanıklı malzemelerle de kaplanabilirler.

İzleme anahtarlı Kelebek Vana Seçerken

Bir İzleme anahtarlı kelebek vana seçerken dikkate alınması gereken diğer önemli özellikler, boyutu, basınç derecesi ve sıcaklık derecesidir. Bir kelebek vana, yiyecek ve içecek, petrol ve gaz sondajı ve kuru yük elleçleme dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için uygun olabilir. Vana yangından korunma için kullanılıyorsa, NFPA 25 (su bazlı yangından korunma sistemlerinin muayene standardı) ve NFPA 72(r) (otomatik söndürme sistemi denetleme cihazları standardı) için onaylanmış bir model seçmek önemlidir. .

Bir kelebek vananın gövdesi tipik olarak dökme demir, sünek demir veya alüminyumdan yapılır. Vananın çalışma prensibi, bir el çarkı veya bir mil tarafından kontrol edilen basit bir dönme hareketidir. Hareket edebilen disk, iki boru flanşı arasına monte edilmiştir. Bir İzleme anahtarlı kelebek vananın yatağı gövdeye bastırılabilir veya yapıştırılabilir. Valf steril bir uygulamada kullanılacaksa, temizliği kolaylaştıracak gövdeye yapışık bir yatak seçilmesi önemlidir.

Elektrikli aktüatörler genellikle kelebek vanalar için kullanılır. Bu aktüatörler, vananın manuel olarak çalıştırılmasına veya otomatik olarak kontrol edilmesine izin veren voltajla vananın konumunu kopyalar. Bu aktüatörlerin kurulumu ve çalıştırılması kolaydır, bu da onları birçok uygulama türü için uygun hale getirir. Tipik olarak çok sessizdirler ve çift yönlü motorlar kullanırlar. Yarı otomatik ve manuel çalışmaya izin verirler ve aynı zamanda güvenilir ve enerji verimlidirler.

Ek olarak, bazı kelebek vanalar, bir tür vana denetleme cihazı olan elektronik kurcalama anahtarları ile donatılmıştır. Bu cihazlar, bir sistemdeki bileşenlerin konumunu izlemek ve vana kapalı değilse bir kontrol paneli veya yangın alarm panelini uyarmak için kullanılır.

Ayrıca, yangından korunma sistemleri için bazı kelebek vanalar, bir gerilim kaynağına bağlı bir izleme anahtarı içerir. Bu anahtar, herhangi bir kapalı kontrol vanasını tanımlamasına yardımcı olmak için bir tesis yöneticisi tarafından izlenebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.