tr

Islak Alarm Vanası

Islak Alarm Vanası
12.04.2022
480

Islak Alarm Vanası nedir kısaca bilgi verelim öncelikle. Islak alarm vanası denilen yangın vanası tipi, Islak borulu sprinkler sistemlerinde bir veya fazla sayıda açılabilen sprinklerden elektrisel ve mekanik alarmları su akışı ile aktive etmek amacı ile kullanılan bir vana tipidir. Çalışma prensibine gelecek olursak, ıslak alarm vanası sprinkler tesisatındaki su basıncını besleme su basıncına eşit veya daha fazla olduğu sürece alarm vanası kapalı konumdadır. Bir veya birden fazla sayıda sprinklerin açılmasıyla, ıslak alarm vanası klapesi açılır, sisteme ve geciktirme hücresine su akışı başlar. Geciktirme hücresi tamamıyla su ile dolduğunda su basıncı ile presostat ve su alarm gongu aktive olur. Yangının kontrol altına alınmasının ardından, sprinkler açılan bölgenin ıslak alarm vana istasyonundaki kesme vanası kapatılarak bölgeye su akışı durdurulabilir. Islak alarm vanası üzerinde aşağıdaki yardımcı ekipmanlar bulunur:

1- Geciktirme Hücresi Su giriş basıncındaki düzensizlik ve dalgalanmalar nedeniyle oluşabilecek hatalı alarmları engellemek için ıslak alarm vanası ile birlikte kullanılan cihazdır.
2- Su Alarm Gongu ıslak alarm vanasından su geçişi ile tetiklenen suyun akış gücü ile çalışan alarm zilidir. Çoğunlukla bina dışına monte edilerek sprinkler sisteminin alarm durumunda olduğunu iletmek için kullanılır.
3- Presostat Önceden ayarlı basınç değeri veya ayarlanabilen basınç değerinde elektriksel olarak kontakt sağlamak için alarm vanasına bağlanan elemandır. Presostat, her zonda su akış alarmı almak için kullanılır.
4- Basınç Göstergeleri Islak alarm vanası giriş ve çıkışındaki basıncı göstermek için kullanılır.
5- Ana Drenaj Vanası Sprinkler zonundaki su boşaltılmak isteniyorsa, kesme vanası kapatıldıktan sonra alarm vanası üzerindeki ana drenaj vanasından boşaltılabilir.

ürün Bilgileri
1- Her bir ıslak borulu sprinkler zonun da bir adet ıslak alarm vanası kullanılmalıdır. 
2- Her alarm vanasının altına kesme vanası yerleştirilmelidir.4- Sprinkler alarm vanaları bina içinde düzenlenen ring halindeki ana besleme hattından besleniyorsa, ana besleme ringi bölgesel kontrol vanaları ile bölgelere ayrılmalıdır. Ringin her bölümünden en fazla 4 adet alarm vanasına besleme yapılmasına izin verilir.
5- Alarm vanası çapı hidrolik hesapla belirlenen yangın zonu tesisat kolonunun çapına göre seçilmelidir.

Armex Flanşlı Islak Alarm Vanası DN 65
Armex Flanşlı Islak Alarm Vanası DN 80
Armex Flanşlı Islak Alarm Vanası DN 100
Armex Flanşlı Islak Alarm Vanası DN 125
Armex Flanşlı Islak Alarm Vanası DN 150
Armex Flanşlı Islak Alarm Vanası DN 200

Protector Islak Alarm Vanası DN 100
Protector Islak Alarm Vanası DN 150
Protector Islak Alarm Vanası DN 200

Armaş Islak Alarm Vanası DN 100
Armaş Islak Alarm Vanası DN 150
Armaş Islak Alarm Vanası DN 200

Safex Islak Alarm Vanası DN 100
Safex Islak Alarm Vanası DN 150
Safex Islak Alarm Vanası DN 200

Bermad Islak Alarm Vanası DN 100
Bermad Islak Alarm Vanası DN 150
Bermad Islak Alarm Vanası DN 200

HD Islak Alarm Vanası DN 100
HD Islak Alarm Vanası DN 150
HD Islak Alarm Vanası DN 200

Fesco Islak Alarm Vanası DN 100
Fesco Islak Alarm Vanası DN 150
Fesco Islak Alarm Vanası DN 200

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.