tr

Sprinkler Koruma Kafesi

Sprinkler Koruma Kafesi
21.12.2020
10.580

Sprinkler Koruma Kafesi

Hasara meyilli yangın sprinkleri için baş koruyucuları gereklidir, ancak dikkatli seçim yapmak gerekiyor.

Bir yangın sprinkler başlığının fiziksel olarak hasar görmesi, bir yangın sprinklerinin gereksiz yere boşalmasının en yaygın nedenidir. Hiçbir fiziksel koruma, tüm kasıtsız deşarjları durduramaz. Ancak sarkık, dikey veya yatay yan duvar sprinklerine yangın sprinkler baş koruyucuları eklemek kritik bir koruma katmanı sağlayabilir.

Bu makalede, yangın sprinklerinin neden baş korumaya ihtiyaç duyduğunu ve yangın kodunun ne zaman gerektirdiğini açıklıyoruz.

Yangın sprinkleri koruyucuları, hassas bileşenleri koruyarak taşmayı durdurur

Otomatik yangın sprinkleri, çevredeki sıcaklık yükseldiğinde suyun kaçmasına izin veren küçük, kırılgan parçalara sahiptir. Bazılarının, belirli bir sıcaklıkta patlayan sıvı dolu bir ampulü vardır. Diğerlerinde eriyebilir bağlantı adı verilen ve onu çerçeveye birleştiren metal eridiğinde yağmurlama başlığından düşen küçük bir metal bağlantıya sahiptir.

Küçük etkiler, pahalı masraflara yol açabilir. Okullar, alışveriş merkezleri, oteller ve istenmeyen yangın fıskiyesi deşarjından etkilenen diğer yerler, hasarı onarmak için binlerce, hatta on binlerce TL öder.

Bir başlık veya sprinkler kafesi, sprinkler başlığının etrafına koruyucu bir bariyer koymak için çelik tel veya başka bir malzeme kullanır. Her yangın sprinkler kafesi, sprinkler çerçevesinin tabanı etrafında kenetlenir ve sprinkler çevresinde bir inç veya daha fazla koruyucu metal kablo sağlar. Bazı yangın sprinkler kafesleri, belirli bir tip ve boyutta yangın sprinkleri ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Ancak baş koruma, yangın sprinklerinin tabanına sabitlendiği ve bazen yalnızca yangın sprinkler başlığının çıkarılmasıyla kurulabildiği için, yangın sprinklerinin dişli bağlantısının boyutu önemlidir. Çoğu yangın sprinklerinin iki boyuttan birinde 1/2 “veya 3/4” dişli bağlantısı vardır.

Yangın sprinkler sistemi tasarımcıları, her sprinkleri çeşitli faktörleri göz önünde bulundurarak yerleştirir. Sprinkin spreyi gitmesi gereken yere ulaşamazsa, yangın yayılabilir. Bu kod “listelenmiş” bir koruma gerektirdiğinde, bu, yangın sprinkler kafeslerinin belirli sprinkler modelleriyle kullanım için değerlendirilmesi gerektiği anlamına gelir, bu da deşarj modellerinin ve kapsamlarının etkilenmeden kalmasını sağlar.

Yangın sprinkler kafesleri tipik olarak özel bir amaç için tasarlanmıştır. Bazıları ara sıra hafif temasa karşı koruma sağlar, ancak doğrudan darbelere karşı koruma sağlamaz. Diğerleri, tadilat sırasında veya yağmurlama başlıklarının yoğun darbelerle karşılaşabileceği diğer durumlarda sprinkleri koruyan geçici bir başlık görevi görür.

Standart yangın sprinkler başlık korumaları, birçok yangın sprinkler türü için başvurulacak çözümdür

Standart bir sprinkler kafesi, gömme olmayan sarkık, dikey veya yatay yan duvar yangın sprinklerini korur. Daha basit bir ifadeyle, bu tür bir baş koruyucu, sprinkler çerçevesinin tabanı onu çevreleyen disk veya rozet ile aynı hizada ise uygundur.

Gömme yangın sprinkler baş koruyucuları, gömme sarkık sprinkleri korur. Bu baş koruyucular, gömme bir yangın sprinklerindeki dişli bağlantısını kavramalarına izin veren genişletilmiş bir tabana sahiptir.

Ziyaretçi Yorumları (5)
 1. Allenagore dedi ki:

  I apologise, but, in my opinion, you are not right. I can defend the position. Write to me in PM.

  1. nurdan dedi ki:

   thanks for your comment

 2. Davut Aksungur dedi ki:

  Bilgilendirme için çok teşekkür ederiz.