tr

Sprinkler Rozeti Nedir?

Sprinkler Rozeti Nedir?
24.03.2023
86

Sprinkler Rozeti Nedir?

Sprinkler Rozeti günümüzde çok işe yarayan bir sistemdir. İster yeni bir yangın sprinkler sistemi kuruyor olun, ister daha büyük, daha güçlü veya daha verimli bir modele geçiş yapıyor olun, ister yalnızca gömme bir sprinkler başlığı kuruyor olun, bir yangın sprinkler rozetinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Genel olarak sprinkler rozeti, yangın sprinkler başlığı ile tavan arasındaki boşluğu kapatmak için tasarlanmış dekoratif bir parça olan bir armadır. Dumanın boşluktan kaçmasını önlemeye yardımcı olur ve ayrıca ısının tavandan yukarı yükselmesini önlemeye yardımcı olur. Asma tavanlar dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılır ve yangın sprinkler sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bir dizi farklı rozet türü vardır ve her biri belirli kullanımlar için tasarlanmıştır. Bazıları standart sprey sprinkler için özel olarak tasarlanırken, diğerleri hızlı tepki veren sprinkler için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, ne tür bir rozet seçerseniz seçin, yangın sprinkler sisteminiz için listelenmiş ve derecelendirilmiş olanı kullanmak çok önemlidir. Doğru rozetin kullanılmaması sprinklerinizin çalışmasını etkileyebilir ve hatta püskürtme modelini bozabilir. Hangi rozeti seçeceğiniz konusunda sorularınız varsa, lisanslı bir uzmana danışın. Nitelikli bir profesyonel, iş bittikten sonra sisteminizin çalışır durumda olmasını sağlayacak ve yanlış alarm vermenizi önlemenize yardımcı olacaktır.

Üç Ana Tip Yangın Sprinkler Rozeti

Üç ana tip yangın sprinkler rozeti vardır: ayarlanabilir, gömme ve retrofit. Her tür belirli bir amaç için tasarlanmıştır ve her türün farklı bir kurulum süreci vardır. Bu türlerden bazıları şunlardır:

Örneğin, ayarlanabilir rozetler, borunun eğimine bağlı olarak sprinkler kafasının açısında küçük ayarlamalar yapmanıza izin veren ayrılabilir parçalardır. Hem düz hem de girintili stillerde bulunurlar ve hem 1/2″ hem de 3/4″ boyutlarında gelirler. Ayrıca birkaç farklı yüzeyde mevcutturlar. Ayrıca sprinkler başlığının etrafına monte edilmek üzere tasarlanmıştır. Bu rozetler, yangın fıskiyesini çıkarmak zorunda kalmadan birbirine bağlanabilen iki yarım olan ayrık rozetlerde de mevcuttur.

Sprinkler Rozeti Stili

Sprinkler rozet stili, tavanın eğiminden dolayı küçük ayarlamalara izin verdiği için özellikle asma tavanlar için kullanışlıdır. Ayrıca sprinkler kafasının üzerindeki tavana erişmeniz gerekirse rozeti çıkarmanıza olanak tanır. Bu, tavanınızı temizlemenizi ve bakımını yapmanızı sağlar ve gelecekte yeni bir sprinkler başlığı takmayı düşünüyorsanız da çıkarılabilir. Gömülü rozet, krom, beyaz ve nikel dahil olmak üzere çeşitli farklı kaplamalara sahiptir. Ayrıca sprinkler başlığınızın boyutuna uyacak şekilde ayarlanabilir ve optimum tutuş sağlar.

Sprinkler başlığının gömme tavana montajını daha çekici hale getirmek için tasarlanmıştır. Optimum tutuş için ayarlamayı kolaylaştıran dişli bir dış kenara sahiptir. Sprinkler rozeti krom, beyaz ,renkli ve nikel olarak mevcuttur ve hem asma tavanlı hem de asma tavan olmayan tavanlar için uygundur. Ayrıca, sıcaklık değişikliklerine karşı daha fazla hassasiyet sunan hızlı yanıt stilinde de mevcuttur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.