tr

Onaysız Sprinkler

Onaysız Sprinkler
09.08.2023
167

Onaysız Sprinkler

Onaysız Sprinkler hakkında genel bir bakış açısıyla anlatılacak olursa UL Listeleme ve FM Onay işaretlerini güvenliğe odaklanması açısından Underwriters Laboratories ile benzerlik gösterir. FM Onayları, FM Global’in bağımsız test bölümünden oluşur. Bununla birlikte yalnızca mülk kaybı önleme ve güvenlik için en yüksek standartları karşıladıklarından emin olmaya odaklıdır. Tüm ürünler araştırma ve test etmeye odaklı olduğundan güvenlik en üst seviyededir.

Yalnızca FM Onaylı işaretini taşıyan ürünler bu yüksek standartlara uygun olur. Ayrıca FM sertifikasyon sürecinin devam eden gereksinimlerini karşılayan özelliklere sahiptir. Bu sürecin adımları aşağıda yer alır.

  • Bir üretici talebi adımı
  • Teklif sorunu ve üretici yetkilendirmesi adımı
  • İnceleme, test etme ve ilk denetim adımı
  • Rapor, FM Onaylı İşaret ve Listeleme adımı
  • Gözetim denetimleri adımı

Yangın pompaları alanında, FM Onayı oldukça önemlidir. yangın pompasının en kritik bir zamanında yangınla uğraşırken en güvenilir performans için tasarlandığı anlamı taşır. Çağrıldığında arızalanan bir yangın pompası binlerce liraya ve hatta hayata mal olabildiğinden, bu nedenle pompaların gerektiğinde çalışması oldukça önemlidir.

Onaysız Sprinkler Nedir

Onaysız sprinkler nedir diye genel bir bakış açısıyla bakılacak olursa UL ve FM belgesi olmayan sprinklerdir.  Maliyet konusunda oldukça elverişlidir. Uygun fiyatı ile dikkat çeker. Yangın anında avantajları göz önünde bulundurularak olursa sık tercih edilen ürünler arasında yerini alır.

Uygulama alanları oldukça fazladır. Uygulama alanları genel olarak aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Ofis blokları ve dengi yerler
  • Rezidanslar ve konutlar
  • Fabrikalar ve iş yerleri
  • Kütüphane ve kapalı eğitim yerleri
  • Hafif ve orta tehlike şiddetindeki yerler

Onaysız sprinkler bulunduğu alanda koruma sağlar. Yangını kontrol altına tutmaya elverişli özellikler ile donatılıp kaliteli hizmet veren bir üründür. Onaylı sprinkler gibi hemen hemen aynı işlevi görür. Tek farkı UL ve FM belgesi olmamasıdır.

Kurulumu ve kullanım şartları doğrultusunda onaylı sprinkler ile aynı düzeye sahiptir. FM onaylı markalar dünya çapında tanınan sertifikasyon hizmetleri sağladığı gibi onaysız sprinkler de tıpkı onaylı sprinkler gibi aynı yönde oldukça fazla avantaja sahiptir.

Onaysız sprinklerler, bazı avantajlar sunabilir, özellikle bina maliyetlerini düşürme açısından. Ancak bu tür sprinklerler, yangın güvenliği ve insanların güvenliği konusunda riskler taşıyabilir. Bu nedenle, yangın güvenliği gereksinimlerine uygun bir şekilde tasarlanmış ve onaylanmış sprinkler sistemlerinin tercih edilmesi genellikle daha güvenli bir seçenektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.