tr

Pendent Sprinkler Kullanım Alanları

Pendent Sprinkler Kullanım Alanları
09.05.2023
130

Pendent Sprinkler Kullanım Alanları

İster bina sahibi olun, ister müteahhit veya mülk yöneticisi olun, Pendent sprinkler kullanım alanlarına ilişkin kuralların farkında olmanız önemlidir. Pendent yangın sprinkleri tipine bağlı olarak, bu kurallar standart sprey sprinkler için olan kurallardan farklı olabilir. Ancak maksimum koruma sağlamak için birlikte kullanılabilirler.

Pendent Sprinkler Sistemleri

Pendent Sprinkler sistemleri, ticari binalar, depolar, kreşler ve endüstriyel binalar dahil olmak üzere çeşitli farklı ortamlarda kullanılır. Bu ortamlarda sprinkler başlığı tavandan sarkmaktadır. Kafa etkinleştirildiğinde, su dairesel bir hareketle fışkırır ve ardından diğer saptırıcılara akar. Standart bir kurulumda, asılı bir sprinkler 225 fit kareye kadar bir alanı kaplar. Bunlar özellikle endüstriyel ortamlarda etkilidir. Ayrıca, geniş alanları kısa sürede korumanın harika bir yoludur.

Pendent Sprinkler çok yaygındır. Çok çeşitli K faktörleri ve orifis boyutları mevcuttur. Aynı zamanda değiştirme ve bakımı kolaylaştıran gömme tipte de mevcutturlar.

Pendent Sprinkler kullanım alanları küçük oda kuralından etkilenmez. Bu kural, tasarımcılara küçük bir odadaki sprinkler alanlarını hesaplamada biraz esneklik sağlamak için getirildi. Standart sprey ve hızlı tepkili sprinkler ile kullanılabilir ve tavan veya yan duvar sprinkler kurulumunu etkilemez. Kural, dokuz fitlik bir alana dokuz adede kadar sprinkler yerleştirmenize izin verir. Bu kural hesaplamaları daha gerçekçi hale getirecektir.

Pendent Sprinkler genellikle, birikintilerin kafada toplanmasını önlemeye yardımcı olmak için kurulur. Kubbe şeklinde bir püskürtme modeli oluşturmak için dik sprinkler de monte edilmiştir. Maksimum koruma sağlamak için başlıktaki deflektörler borulara doğru bükülür. Pendent sprinkler gruplarından farklı olarak, kuru boru sistemlerine dik sprinkler sistemleri monte edilebilir. Ayrıca makine ve kanalların olduğu yerlerde de popülerdirler.

Pendent sprinkler kullanım alanları için küçük oda kuralına ek olarak başka kurallar da vardır. Sprinkler başlıkları ile duvarlar arasındaki mesafeyi içerir. Sprinkler başlıkları arasındaki mesafe altı fiti geçmemelidir. Bu mesafe başın merkezinden ölçülür. Tavan ile asılı sprinklerin saptırıcısı arasındaki mesafe bir inç (25 mm) veya daha az olmalıdır. Tavan ve saptırıcı arasındaki maksimum dikey mesafe on iki inçten (300 mm) fazla olmamalıdır.

Işık tehlikesi olan, tutuşabilir gizli alanlarda asılı sprinkler için de özel kurallar vardır. Bu kurallar değişiklik gösterir ve maksimum 12,5 fitlik bir boşluk içerebilir. Bazı insanlar yanlışlıkla tüm duvarların sprinkler için kullanılabileceğine inandıkları için bu bir problem olabilir. NFPA 13 ayrıca baş ile köşe arasında daha uzun bir maksimum mesafe öngörür.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.