tr

Renkli Sprinkler Rozeti

Renkli Sprinkler Rozeti
07.04.2021
1.175

Renkli Sprinkler Rozeti

Hasarlı, paslanmış veya rengi solmuş her rozet değiştirmek istemeniz hem estetik açıdan hem de işlevi açısından önemlidir. Ek olarak, imalatçı dışında herhangi biri tarafından boyanmış bir rozetin değiştirilmesi gerekir. Tavan veya duvar renklerinizi değiştirirseniz daha estetik bir görünüm için renkli sprinkler rozeti ihtiyacınız olacaktır. Yukarıdakilerin tümü, yeni bir renkli sprinkler rozetine ihtiyaç duymak için tamamen geçerli nedenlerdir.

Yangın sprinkler rozeti nedir ve neden ihtiyacım var

Bir yangın sprinkler rozeti, esasen sprinkler başlığı ile alçıpan veya tavan döşemesi arasındaki boşluğu kapatan bir yangın sprinkler başlığının etrafındaki dekoratif bir kaplamadır. Ayrıca, yangın sprinkler detektörün düzgün çalışması için gereklidir.

Sprinkler koruma kafeslerinde iki bölüm vardır, yangın sprinkler kapakları ve yangın rozetleri. Rozetler, duvara veya tavana geri yerleştirilmiş gizli bir yağmurlama başlığını tamamen kaplayan kapak plakalarından belirgin şekilde farklıdır.

Bir yangın sprinkler sistemi kurulumu sprinkleri yerleştirmek için tavana, döşemeye veya duvara delik açmak zorundadırlar. Deliğin geri kalan kısmı örtülmeden bırakılırsa, duman ve ısı boşluktan kaçabileceğinden ve potansiyel olarak suyun aktivasyonunu ve tahliyesini geciktirebileceğinden sprinkler kafası düzgün çalışamaz. Yangın söndürme sistemleri ve duman alarm sistemleri detektöre bağlıdır, bir delik veya açıklık bu alarmların çalışmasını engeller. Çünkü ısı ve duman çıkışı sağlayacağı için dedektör devreye girmez. Sprinkler rozetler, ısı ve dumanı engellemek için bu boşluğu kapatır.  Yangın sprinkler rozeti nedir ve neden ihtiyacım var sorusunu cevapladık. Can ve mal güvenliği için gerekli bir malzemedir.

Yangın Sprinkler Rozeti Çeşitleri Nelerdir

Yangın sprinkler rozetinin üç ana stili vardır: gömme, düz ve ayarlanabilir. Ayrıca, altın sprinkler rozeti, krom sprinkler rozeti ve renkli sprinkler rozeti mevcuttur. Yangın sprinkler rozeti çeşitleri nelerdir derseniz stillere göre çeşitleri bulunur.

Düz: Bu tip plakalar tavanla aynı hizada bir görünüm oluşturur. Yağmurlama başlığının sıkıca oturduğu düz bir plakadır.

Gömme: Bu tip plaka iki parçadan oluşur; boşluğu kaplayan bir halka ve sprinkler başlığını çevreleyen tavana oturan bir iç halka. Gömme döşeme plakaları, tavan karoları veya alçıpan ile kullanım için en yaygın olanıdır.

Ayarlanabilir: Bu tip ayrıca iki parça halinde gelir; etek ve fincan. Etek kısmı boşluğu kapatırken, uzatılabilir kapak sprinkler başlığının tavandan dışarıya, genellikle 2” e kadar ayarlanmasına izin verir.

Yangın Sprinklerde Herhangi Bir Arma Kullanılabilir mi

Her bir sprinkler sistemi ve kafa modeli kendine özgü rozet modeli ile üretilmektedir. Her sprinkler başlığı üreticisi, sprinkler başlıklarının her birine özel bir trim plakası yapacaktır.

Eksik veya hasarlı bir rozeti değiştirmeniz gerektiğini fark ederseniz, seçtiğiniz herhangi bir stil veya modeli sipariş edemezsiniz. Doğru değişimi elde etmek için üreticinin markasını ve kafanın tam model numarasını bilmeniz gerekecektir. Yangın sprinklerde herhangi bir arma kullanabilir mi derseniz maalesef bunun için özel üretim yaptırmanız gerekir.

Rozetlerin Üzeri Boyanabilir mi?

Sprinkler rozetleri boyanabilir mi en çok sorulan sorular arasındadır. Bu rozetlerin boyanması oldukça tehlikelidir. Fakat üreticiler bunu fark ederek 1/2 altın sprinkler rozeti ve 3/ 4 altın sprinkler rozeti üretmiştir. Bu rozetlerin boyanması yangın söndürme sisteminin yanmasına neden olabilir. Veya çalışmamasını sağlar. Boyanın yanıcı bir madde olması da yangını tetikler. Bunun yerine 1/ 2 renkli sprinkler rozeti ve 3/ 4 renkli sprinkler rozeti tercih edebilirsiniz.

Sprinkler Rozeti Hasarlı İse

Sprinler rozeti hasarlı ise yapmanız gereken tek şey tesisatçınız ile konuşarak bu rozeti temin etmektir. Bu rozet estetik açıdan fayda sağlar. Fakat sadece estetik açıdan fayda sağlamaz. Yangın alarm sistemlerinin tam çalışmasını sağlar. Ayrıca rozet boşluklarını alçı ile doldurmaya çalışmayınız. Yoksa sisteme hasar verebilirsiniz. Bunun yerine krom sprinkler rozeti satın alabilirsiniz. Hasarlı ve eksik durumda olan rozetlerinizi temin etmenizde fayda vardır. Farklı renk seçenekleri ve ölçüleri bulunan bu rozetleri ürüne uygun olarak temin edin.

Rozetleriniz İçin Endişeleniyor Musunuz?

Rozetiniz eksikse veya hasar veya yıpranma fark ederseniz, bunları değiştirmeniz son derece önemlidir. Profesyonel ekibe sahip tesisatçınızdan rozet isteyebilirsiniz. İnternet siparişleriniz için firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.