tr

Yangın Dolabı Çeşitleri

Yangın Dolabı Çeşitleri
16.06.2023
133

Yangın Dolabı Çeşitleri

Yangın Dolabı Çeşitleri oldukça fazladır. Bulunduğu binanın yapısı ve genel işlev özellikleri nedeniyle farklı çeşitlerde üretilir. Binalarda yasal olarak bulundurulması gereken zorunlu yangın dolapları sulu ve köpüklü söndürme uygulanarak yangının yayılmasını önleyen en önemli yangın söndürme ekipmanlarından oluşan bir dolap çeşididir.

Yangın dolabı çeşitleri yangının yayılmasını önlemek amacıyla bütün ekipmanları içerisinde barındırır. Önemli bir söndürme aracı olarak kullanılan yangın dolapları yangına müdahale etmeyi kolaylaştırır. Yangın dolabı eşittir cam güvenliği demektir.

Yangın dolabı çeşitleri binaların kullanış amacına göre değişik şekillerde tasarlanır. Şık ve gösterişli binalar için modern tasarımlar oldukça llıklar kullanılır. Klasik kurum ve kuruluşlara ait binalarda ise standart olan yangın dolapları kullanılır.

Yangın Dolabı Nerelerde Zorunlu?

Yangın dolabı nerelerde zorunlu sorusuna cevaben tek binalar ile toplam kapalı kullanım alanı 1000 metrekareden büyük atölye depo otel sağlık kuruluşları toplanma amaçlı eğitim binalarından kullanılması zorunludur. Ayrıca 2000 metrekareden büyük kapalı kullanım alanları ve eğitim binalarında yangın dolabı bulundurulması mecburidir.

Yangın dolabı çeşitleri maddeler halinde aşağıda yer alır.

  • Sulu sistem tüp kabinli yangın dolabı
  • Sulu sistem tek kapı yangın dolabı
  • Özel üretim yangın dolapları
  • Polyester yangın dolapları
  • Sulu sistem çatılı yangın dolabı
  • Sulu sistem sahra tipi çatılı ayaklı yangın dolabı
  •  Bez hortumlu camlı yangın dolabı
  • Yangın ekipman dolabı
  • Portatif yangın söndürücü dolabı

Hemen hemen bütün yangın dolaplarında garanti süresi vardır. Genel anlamda bakılacak olursa kaliteli ve göze hitap eden yangın dolapları tercih edilir. Yangın dolabı satın aldıktan sonra tüm ticari ve hukuki süreçleri profesyonel şekilde tamamlamak gerekir.

Resmi dairelerde, okullarda, hastanelerde, cezaevlerinde, yüksek alışveriş merkezlerinde, toplu konutlarda bulundurulması zorunlu olan yangın dolapları genel olarak kırmızı renklidir. Yangın dolabının dış yüzeye akıtma yapmayan bir boyayla kaplıdır. TSE belgeli olan bu dolap çeşitleri kaliteli malzemelerden üretilir.

Yangın dolabı kontrolüistisnasız her dolap çeşidinde yapılması gerekir. Yangın dolaplarında yapılacak genel kontroller basınç testi ve su kaçak testidir. İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği

Ziyaretçi Yorumları (2)