tr

Pendent Sprinkler

Pendent Sprinkler
10.05.2022
418

Günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılan sulu söndürme sistemlerinden biridir. İstatistiksel inceleme verilerine göre otomatik sprinkler sistemine sahip olan yapılardaa çıkan yangınların % 95′i daha başlangıç aşamasında önelenmiştir. Bu başlığa aldığımız sistem, yangın başladığında kendiliğinden devreye giren ve alevlerin üzerine su sıkarak yangını söndüren veya yayılmasını önleyen sistemdir.

Yapılarda kullanılan pendent sprinkler sistemleri ıslak sprinkler sistemi ve kuru sprinkler sistemi olmak üzere 2 grupta ele alınır. Islak borulu pendent sprinkler sistemi, boruların içinde suyun her an akıtılmaya hazır olarak beklediği sistem türüdür. Pendent sprinkler sisteminde su akışı hemen başlayacağından zaman kaybı olmaz. Yangın ortaya çıktığında açığa çıkan ısı ile birlikte pendent sprinklerin açılmasını ve suyun püskürtülmesini sağlar. Bu sırada ıslak pendent sprinkler valf klapesi açılır ve sistem devamlı basınçlı su ile beslenerek devam eder.

Pendent sprinkler‘in bir kısmı ısıya duyarlı cıva ile çalışır. Cam tüp içinde bulunan cıva dışardan aldığı ısı ile genleşir ve cam tüpün kırılmasına yol açar. Tüpün kırılması ile su yolu açılır ve yangının üzerine yoğun su damlacıkları dağılarak yangının sönmesini sağlar. Bir kısım sprinkler ise mekanik olarak çalışır. Belirli sıcaklıkta eriyebilen gerdirme parçasının erimesi sonunda suyolu açılır ve yangın üzerine su damlacıklarının dağılmasıyla yangını söndürür.

İzmetal firmamızın satışını yapmış olduğu UL FM onaylı farklı ısı derecelerinde yangın sprinkler, sprinkler rozeti ve yangın vanalarımızı müşterilerimize uygun fiyatlarla sunuyoruz

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.