tr

İzleme Anahtarlı Kelebek Vana Detaylı Bilgi

İzleme Anahtarlı Kelebek Vana Detaylı Bilgi
06.05.2021
925

İzlenebilir Kelebek Vana

İzlenebilir kelebek vana, tesisatlarda arızanın meydana gelmesi durumunda tüm sistemin kontrol edilmesi yerine, arıza çıkan yerin tespit edilmesi için kullanılmaktadır. İzleme anahtarlı vananın çalışma prensibine baktığımız zaman, basınç kaybının kriterlerine göre çalışmaktadır.

Diğer vanalara oranla daha fazla basıncı kaçırdığı bilinen İzleme anahtarlı kelebek vananın çalışma prensibi bazı faktörlere bağlıdır. Bu faktörler ise tesisatta olan ve üniteler arasındaki bağlantıların açııp kapanmasına dayanmaktadır.

Yivli, dişli bağlantı ve wafer bağlantı formlarında olan takp anahtarlı kelebek vanalarının çalışma basıncı 175 psi ile 300 psi arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu vanaların maksimum çalışma sıcaklığı ise 120 derecedir. Özelliklerinden bir diğeri de dökme demir bir gövdeye sahip olmalarıdır. Ayrıca mil paslanma çelikten imal edilmekte ve dişli kutusu da dökme demir ve çelikten yapılabilmektedir. İzlenebilir kelebek vana çalışma prensibinin diğer bölümleri de dökme demir ve contadır.

İzlenebilir Kelebek Vana Kullanımı

İzlenebilir kelebek vana kullanımına baktığımızda tüm kontrol vanasının üretimini yapan kişilerin izlediği teknik bir yol vardır. Bir kontrol uygulamasındaki kullanılmak istenen herhangi bir vananın dikkatli olarak boyutlandırılması ve bunu seçmenin önemli olduğunun görüşündedirler. Dolayısıyla bu süreç, doğru bir şekilde kontrol edilmeli ve yapısal istikrarsızlıkların da sorunlarının en aza indirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra hammaddenin ve kamu hizmetleri maliyetlerinin üzerinde olan etkinin de en aza indirgenmesi gerekir.

Vana seçimi yapıldığı zaman genel olarak kontrol edilebilirlik dışında olan sebepler gösterilebilir. Belirli bir kontrol uygulaması olabilmesi için vana seçmenin 2 önemli noktası vardır.

Bunlardan ilki vananın kontrol etmesi istenen toplam koşul aralığının olmasdır. İkincisi ise kontrol vanasının çalışma aralığının kurulu kazancının olmasıdır.

Kazanç, giriş değişim oranının çıkış değişim hızına oranıdır denilebilir. Bu sebeple de giriş sinyalinin yüzde on olarak arttırılması, akış hızının da yüzde 10 olarak değişimine sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda kazanç olarak kabul edilebilmektedir.

Vananın Çalışma Prensibi

Kurulu kazanç, proses bakımından koşullara ve vananın kendine özel özelliklerine bağlı bir durumdur. Dolayısıyla da doğal özellik, sabit basınç düşüşüyle birlikte üst düzeyde akış yüzdesinin karşı vananın hareket yüzdesini çizmesi grafiğin şekliyle tanımlanmaktadır. Bu durumda üç ana özellik vardır. Bunlar;

  • Doğrusal
  • Hızlı Açma
  • Eşit yüzde

Akış aralığının tamamının kurulu bir kazanç sağlanması için karakteristik olması ve proses koşulları durumuna uygun olması gerekmektedir. Pratiğe baktığımızda kontrol vanasının kazancı 0,5 ile 2 arasındadır. Bu durumda kullanılabilir bir aralığa sahip olmaktadır. Bu aralığın dışında da doğru kontrolün sağlanması oldukça zordur.

İzlenebilir kelebek vana, ekonomik nedenlerden dolayı daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca kelebek vanaların tercih edilmesindeki diğer nedenler ise;

  • kurulum maliyetlerinin az olması,
  • daha az metal kullanıldığı için satın alma gücünün kolay olması,
  • ağırlığının az olması
  • kompakt olmalarından dolayı tercih edilir.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.