tr

Upright Sprinkler Kullanım Alanları

Upright Sprinkler Kullanım Alanları
29.12.2022
147

Upright Sprinkler Kullanım Alanları

Upright Sprinkler kullanmak, yangını söndürmenin harika bir yoludur. Bu fıskiyeler, bodrum katı veya yüksek yığınlı bir depolama tesisi gibi tavanı bitmiş olmayan alanlar için idealdir. Hatta bunlar bazı kuru borulu sistemlerde de kullanılmaktadır. Ayrıca erişilemeyen alanlar için iyi bir seçimdir. Binanızda yangın sprinkleri yoksa, bunları taktırmayı düşünmelisiniz. Bir yangının başlamasını önlemenin yanı sıra, toz ve birikintilere karşı ek bir koruma düzeyi de sağlarlar.

Karar vermeniz gereken ilk şey, bir CMDA’ya (Kontrol Modu Yoğunluk Alanı) ihtiyacınız olup olmadığıdır. Çoğu uygulama için bir CMDA gerekli değildir. Ancak bazı durumlarda bir kontrol modu faydalı olabilir. Örneğin, bir ambar ortamında, yüksek yığınlı depolama için bir CMDA uygundur. Buna karşılık, küçük bir odada bir kontrol modu gereksiz olabilir. Bir perakende ortamında, özellikle oda depolama için kullanılmıyorsa, bir CMDA gereksiz olabilir. Ticari bir ortamda, en etkili sprinkler sistemini kuracak yerinizin olup olmadığını bilmek de önemlidir.

En Verimli Sprinkler

Hangisinin en etkili olduğuna karar vermenin en iyi yolu, biraz tehlike analizi yapmaktır. Ortamın sisteme ne getireceğini, neyi korumaya çalıştığınızı ve alanı ne kadar çabuk kullanmayı bekleyebileceğinizi bilmek isteyeceksiniz. Ayrıca, en verimli sprinkler en küçük ve kurulumu en ucuz olan sprinkler olacağının da farkında olmalısınız. Ayrıca sprinklerin maliyetini yangının potansiyel maliyetine karşı da tartmanız gerekir. Örneğin, binanız çalışanların düzenli olarak erişeceği büyük bir depoysa, CMDA muhtemelen daha küçük bir oda için sprinklerden daha verimli olacaktır. Karşılık gelen maliyet engelleyici olabilir.

Kaç kişinin sprinkler hakkında kötü bir izlenime sahip olduğuna şaşırabilirsiniz. Bu Sprinkler aslında beklediğinizden çok daha güvenilir ve montajı daha az zahmetlidir. Örneğin, bir fıskiyenin açılıp kapanma sayısını genellikle bir elinizle sayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da işçilik maliyetleridir. İşi halletmek için yetkin bir yükleniciye sahip olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Tesisatın en pahalı kısmı, sprinklere su getirmek için gerekli olan ek pompalar ve borular olabilir. Bazı durumlarda, bu maliyet zaman, para ve enerji tasarrufu ile dengelenir.

Sonuç olarak, en verimli ve uygun maliyetli çözüm, sağlam tasarım ilkelerine dayalı bir sprinkler sistemi kurmaktır. Ek pompalar veya boru tesisatı kurmaktan kaçınmak en iyisidir. Binanızın gelecekteki sakinlerini ve onların ihtiyaçlarını da düşünmek isteyebilirsiniz. Örneğin, bir yangını söndürdükten sonra odayı kiralamayı planlıyorsanız, yangının kontrolden çıkmasını önlemenin yanı sıra tahliyeye de olanak tanıyan bir sprinkler sisteminizin olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.