tr

Sprinkler Rozetinde Doğru Model Nasıl Seçilir ?

Sprinkler Rozetinde Doğru Model Nasıl Seçilir ?
27.07.2021
1.044

Sprinkler Rozetinde Doğru Model Nasıl Seçilir ?

Bu yazımızda dünyaca bilinen ve yangın sekötüne yön veren üç markanın sprinkler rozeti çeşitleri ve seçimleri üzerine bilgilendirmelerde bulunacağız.

İzmetal Olarak aynı ürünleri yerli ve milli olarak yaptığımızı belirtmekten ayrıca gurur duyarız. Aşağıda görmüş olduğunuz ürünleri bize iletişim yolu ile bildirebilirseniz aynı ürünün muadilini farklı renk çeşitleri ile sizlere sunabiliriz.

sprinkler rozeti cesitleri

Sprinkler İle Yan Boşluğu Arasındaki Boşluğu Kapatmak İçin Doğru Sprinkler Rozetini Alın…

Yangın sprinkler rozetleri, sprinkler ile bunların çıkıntı yaptığı tavan veya duvarlar arasındaki boşlukları doldurur. Ve amaçları sadece kozmetik değildir.

Yangın sprinklerleri ortam sıcaklığına göre devreye girer. Sıcak hava boşluktan yükselebilirse, ısıya duyarlı elemanın çevresinde ısı o kadar hızlı birikmez ve sprinkler zamanında devreye girmeyebilir. Rozetler delikleri doldurarak yangın  sprinklerinin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlar .

Yangın sprinklerlerinin doğru rozete ihtiyacı vardır – hiçbir eski model bunu yapmaz. UL ve FM Global gibi kuruluşlar – güvenlik testi ve onayı – belirli sprinkler ve rozet kombinasyonları “listesi”. NFPA 13 : Sprinkler Sistemlerinin Kurulumu Standardı (2019 baskısı) ayrıca bir “sprinkler montajının” listelenmesi gerektiğini belirtir :

7.2.6 Sprinkler Rozetleri ve Kapak Plakaları.

7.2.6.1 Bir sprinklerin etrafındaki halka şeklindeki boşluğu kapatmak için kullanılan plakalar, rozetler veya diğer cihazlar metalik olacak veya bir sprinklerin çevresinde kullanım için listelenecektir.

7.2.6.2* Gömme, gömme tip veya gizli sprinkler ile kullanılan rozetler , listelenen bir sprinkler grubunun parçası olmalıdır.

A.7.6.2 Gömme veya düz tip sprinkler ile yanlış tipte rozetin kullanılması, sprinklerin etkinliğini bozabilecek şekilde püskürtme düzeninin ciddi şekilde bozulmasına neden olabilir.

Bir “Sprinkler tertibatı”, sprinkleri ve onunla birlikte takılan herhangi bir kapak plakasını veya rozeti içerir. Yalnızca aynı üretici tarafından üretilen sprinkler, rozet ve kapak plakaları birbirleriyle kullanım için listelenebilir. Bu nedenle, listelenen sprinkler tertibatlarının kullanılması ve üreticinin kurulum talimatlarına uyulması önemlidir.

İster eski bir rozeti değiştiriyor olun ister yeni bir sprinkler sistemi kuruyor olun, doğru modeli almak çok önemlidir .

Ancak pazardaki potansiyel olarak yüzlerce farklı modelle, doğru uyumu bulmak karmaşık görünebilir. Bu yazıda, sadece sprinkler başlığında verilen bilgileri kullanarak nasıl yapılacağını açıklıyoruz.

Yangın Sprinkleri ile Sprinkler Rozeti Nasıl Eşleştirilir ?

Neyse ki, her sprinkler için yalnızca bir rozet yoktur. Sprinkler üreticileri bir avuç rozet tipi üretir ve bir çeşit rozet genellikle birçok farklı sprinkler için çalışır (ve listelenir). Sprinkler’iniz için hangisine ihtiyacınız olduğunu belirlemek çok kolay. Şu genel adımları izleyebilirsiniz:

  • Sprinkler modelini bir rozet modeliyle eşleştirin
  • Kurulum ihtiyaçlarını karşılayan rozet modelini seçin
  • Sprinkler diş boyutuna uygun rozeti seçin

Sprinkler modelinin bir sprinkler rozet modeliyle eşleştirilmesi

Doğru sprinkler rozeti bulmanın ilk adımı, hangi sprinklere sahip olduğunuzu bilmektir. Bu, onu kimin ürettiğini ve tam modelini bilmek anlamına gelir. “SIN” ile başlayın.

Üreticiler, belirli bir boyut, şekil ve üretime sahip her sprinklere bir sprinkler kimlik numarası (SIN) atar, ancak tepki sıcaklığı veya bitiş değiştiğinde SIN aynı kalır. SIN, diğer bilgilerin yanı sıra sprinkler deflektörünün hemen üzerine basılmıştır .

sprinkler kodlari

Bir yangın sprinklerinin saptırıcısı, SIN ve yanıt türü gibi, yedek sprinkler veya rozet bulmanıza yardımcı olabilecek yararlı bilgilerle damgalanmıştır.

Sprinkler SIN’leri, üreticiyi belirten 1 veya 2 harflik bir alfabetik önek ile başlar. Örneğin, “VK” Viking içindir, “V” Victaulic içindir ve “TY” Tyco içindir. SIN olmadan sprinkler ile karşılaşabilirsiniz; bunlar genellikle artık faaliyette olmayan üreticiler tarafından üretilir. Daha eski sprinkler sistemleriniz varsa, bunları belirlemek için bu ipuçlarını okuyun . Aksi takdirde, sahte sprinkler sistemlerinde SIN bulunmayabilir veya yanlış olabilir.

Sprinkler’ın teknik veri sayfasına (TDS) erişiminiz varsa, SIN’i bilmek onaylı bir rozet bulmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, doğru rozeti TDS olmadan da bulabilirsiniz. Üreticiler genellikle sprinkler kataloglarını benzer özelliklere sahip modellere ayırır ve belirli sprinkler modelleri belirli rozet modelleriyle uyumludur. Sprinklerinizi aynı rozet modeliyle eşleştirin.

Kurulum ihtiyaçlarını karşılayan sprinkler rozet modelini bulun

Rozetleri bir modele daraltmak hala seçenekler bırakıyor. Bir model içinde birkaç alt kategori olabilir. Örneğin, Viking’in NP modeli NP-1, NP-2 ve NP-3 rozetlerine ayrılmıştır.

Olasılıklar listesini daraltmak için rozetin hangi kurulum gereksinimlerini karşılaması gerektiğini belirleyin. Bunlar şunları içerebilir:

  • Ayar aralığı
  • Kurulum yöntemi (dişli vs. geçmeli)
  • Dış kap çapı
  • İnşaat ve bitiş (korozyon direnci için önemlidir)

Hangi modelin özel ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu belirlemek için teknik veri sayfasına başvurmanız gerekebilir . Örneğin, Viking’in XT1 sprinkler sistemleri genellikle herhangi bir NP rozeti ile çalışır. Ancak sprinklerin TDS’si, Viking’in ENT kaplamalı XT1 sprinklerlerinin yalnızca NP-1 rozetleri veya standart düz rozetleri kullanabileceğini belirtir.

Üreticilerin, uygun oldukları sürece sprinkler sistemlerinin çoğu veya tamamı için onaylanmış “standart” düz rozetlere sahip olabileceğini unutmayın. Bu yazıda, belirli onayları olan gömme veya ayarlanabilir rozetlerle yetineceğiz.

Rozetinizin hangi özelliklere ihtiyacı olduğunu bildiğinizde, uygulama için doğru sprinkler kategorisini seçmek de kolaydır.

Doğru NPT boyutuna sahip bir rozet bulun

Bir rozet seçmenin son adımı, boyutu doğru seçmektir. Rozet delikleri, sprinkler başlığının dişlerine uyacak şekilde boyutlandırılmıştır ve ulusal boru dişi (NPT) ölçülerine göre satılmaktadır. 1/2” rozetin 1/2” deliği yoktur. Bunun yerine 1/2” NPT sprinkler başlığı ile çalışır.

Şimdi, üç büyük üretici tarafından yapılan sprinkler için doğru rozetin nasıl elde edileceğini özellikle açıklayacağız: Viking, Victaulic ve Tyco.

vikin sprinkler rozeti

Viking’in rozet kataloğunu anlamak kolaydır. Model M veya Freedom sprinkler için bir model E veya G rozeti seçin. XT1 sprinkler için bir model NP rozeti edinin. 

Doğru Viking yedek yangın sprinkler rozetini bulma

Viking, rozetlere ihtiyaç duyan üç ana sprinkler modeline ve yalnızca bir avuç rozet modeline sahiptir; bu nedenle, doğru Viking rozetini bulmak kolaydır.

Viking’in çekirdek sprinkler modelleri Model M, Freedom ve XT1’dir . SIN numarasına bakarak veya sprinklerin özelliklerini kontrol ederek hangi modele sahip olduğunuzu belirleyebilirsiniz. Her birinin özellikleri burada özetlenmiştir:

Model MXT1Özgürlük
Viking’in XT1’den önceki dayanağı“Yangın sprinkler Gelecek nesil”Konut sprinkler
Standart (Mikromatik) veya hızlı yanıtlı (Microfast)Standart veya hızlı tepki veren, küçük boyutlu, paslanmaz çelik deflektörlerSIN’ler: 3 basamak, 400’ler
SIN’ler: 3 basamak, 100’ler ila 300’ler, birkaç 500’ler, 600’lerSIN’ler: 4 basamak, 1000’lerden 3000’lereŞunlarla çalışır: E rozetleri
E ve G rozetleri ile çalışırNP rozetleri ile çalışır

Viking’in XT1 sprinkler sistemleri, yalnızca NP serisi rozetlerle çalışır. NP modeli rozetler ayrıca NP-1, NP-2 ve NP-3’e bölünmüştür.

NP-1 rozetleri paslanmaz çelik konstrüksiyon ile satın alınabilir ve en geniş ayar aralığına sahiptir. NP-2 ve NP-3 rozetleri yalnızca soğuk haddelenmiş çelikten gelir ve daha küçük ayar aralıklarına sahiptir. Ancak, sprinkler başlıklarının girintili olmasına veya sifonun biraz ötesine uzanmasına izin verirler.

ÖzelliklerNP-1NP-2NP-3
YapıSoğuk haddelenmiş çelik veya paslanmaz çelikSoğuk haddelenmiş çelikSoğuk haddelenmiş çelik
Dış fincan çapı3 1/16”3 1/8”5 1/8”
Ayarlama5/8” gömme gömme11/32” gömme 1/2” ile aynı hizada11/32” gömme 1/2″ ile aynı hizada
KurulumGiymekiplik açıkiplik açık
Diş boyutu (NPT)1/2″, 3/4″ NPT1/2″, 3/4″ NPT1/2″, 3/4″ NPT
BitirirParlak pirinç, cilalı krom, polyester beyaz, polyester siyahcilalı krom, polyester beyazcilalı krom, polyester beyaz

Viking’in E ve G rozetleri, Model M ve Freedom sprinklerleriyle çalışır. E-1, E-2 ve E-3 rozetleri, ilgili NP rozetleriyle aynı yapı ve ayar özelliklerine sahiptir. Model G-1 rozetleri, eğimli tavanlara monte edilen sprinkler için tasarlanmıştır ve tavanın açısına uygun açı ayarına izin verir.

ÖzelliklerE-1E-2E-3G-1
YapıSoğuk haddelenmiş çelik veya paslanmaz çelikSoğuk haddelenmiş çelikSoğuk haddelenmiş çelikSoğuk haddelenmiş çelik
Dış fincan çapı3 1/16”3 1/8”5 1/8”4”
Ayarlama5/8” gömme gömme11/32” gömme 1/2″ ile aynı hizada11/32” gömme 1/2″ ile aynı hizada5/8”e kadar açı ayarı; eğimli tavanlar için
KurulumGiymekiplik açıkiplik açıkGiymek
Diş boyutu (NPT)3/8”, 1/2”, 3/4” NPT1/2”, 3/4” NPT1/2″, 3/4″ NPT1/2″, 3/4″ NPT
BitirirParlak pirinç, cilalı krom, beyaz polyester, siyah polyester, KBB, özelCilalı krom, polyester beyaz, özelCilalı krom, polyester beyaz, özelParlak pirinç, cilalı krom, polyester beyaz, polyester siyah, özel

tyco sprinkler rozeti

Tyco’nun Stil 10 ve Stil 20 (yukarıda gösterilmiştir) çoğu Tyco 3/4″ NPT sprinkler için olası seçeneklerdir.

Doğru Tyco rozetini bulmak

Tyco’nun kapsamlı bir yangın sprinkler kataloğu vardır, ancak sprinkleriniz için doğru rozeti almak hala oldukça basittir.

Sprinkler modeliyle başlayın. Tyco’nun kataloğunda SIN’e bakarak hangi modele sahip olduğunuzu belirleyebilirsiniz. Alternatif olarak, basitçe sprinklerin özelliklerine bakabilirsiniz. İsimler özelliklerini özetler: “B” ampul sprinkler, “L” link sprinkler ve “FR” hızlı tepki sprinkler anlamına gelir. Hızlı yanıt veren eriyebilir bağlantılı bir Tyco sprinkleriniz varsa, modeli “TY-FRL”dir.

Tyco sprinkler modelleri ve kullandıkları rozetler burada özetlenmiştir:

TY-BTY-FRBTY-LTY-FRL
ampulampulBağlantıBağlantı
Standart YanıtHızlı cevapStandart YanıtHızlı cevap
Stil 10, Stil 40’ı kullanır (TY325, 15 ve 20’yi kullanır, TY3351, 10’u kullanır)Stil 10, 20, 30, 40’ı kullanır (TY3331, 10 ve 20’yi kullanır, TY323, 15 ve 20’yi kullanır)Stil 20 ve 30’u kullanır (TY3311 girintili olamaz)Stil 20’yi kullanır (TY3321, TY3322 ve TY4322 girintili olamaz)

Tyco, rozetlerini Stil 10, 15, 20, 30, 40, 50 ve 70 olarak gruplandırır (bu son ikisi yalnızca niş amaçlara hizmet eder). Her sprinkler modelinde birden fazla rozet modeli kullanılabilir. Bu kafa karıştırıcı görünebilir, ancak her rozet modeli yalnızca bir sprinkler boyutuyla çalışır . Örneğin, Stil 20 yalnızca 1/2″ NPT sprinklerlere uyar. NPT boyutuna ve uygun olduğunda gereken ayar aralığına göre seçimi daraltın.

ÖzelliklerStil 10Stil 15Stil 20Stil 30Stil 40
YapıKarbon çeliği veya paslanmaz çelikKarbon çeliği veya paslanmaz çelikKarbon çeliği veya paslanmaz çelikKarbon çeliği veya paslanmaz çelikKarbon çeliği veya paslanmaz çelik
Dış fincan çapı2 7/8”2 7/8”2 7/8”2 7/8”2 7/8”
Ayarlama3/4″ gömme gömme5/8” gömme gömme1/2″ gömme gömme1/2” gömme gömme3/4” gömme gömme
Diş boyutu (NPT)1/2″ NPT1/2″ NPT1/2” NPT3/4″ NPT3/4″ NPT
BitirirPirinç kaplama, saf beyaz, sinyal beyazı, set siyah, krom kaplamaPirinç kaplama, saf beyaz, sinyal beyazı, set siyah, krom kaplamaPirinç kaplama, saf beyaz, sinyal beyazı, set siyah, krom kaplamaPirinç kaplama, saf beyaz, sinyal beyazı, set siyah, krom kaplamaPirinç kaplama, saf beyaz, sinyal beyazı, set siyah, krom kaplama

victualic sprinkler rozeti

Doğru Victaulic rozetini almak kolaydır. Sprinklerin SIN’sinin ilk üç hanesi gerekli rozet modelini gösterir. V2702, bir V27 rozeti alır; bu kadar kolay.

Doğru Victaulic armasını bulma

Victaulic, etrafındaki en kullanıcı dostu kataloglardan birine sahiptir. Şirket, ihtiyacınız olanı almanızı kolaylaştıran basit bir sprinkler seçimine sahiptir ve bu, rozetler için iki kat daha doğrudur. Victaulic’in üç ana modeli vardır: V24, V27 ve V34. Sprinkler ile çalışan bir rozet bulmak kolaydır; sadece sprinkler SIN’in ilk üç harfini rozet modeliyle eşleştirmeniz yeterlidir . Sprinkler V27 05, herhangi bir V27 rozetini kullanabilir . Sprinkler V34 06, herhangi bir V34 rozetini kullanabilir .

Victaulic’in rozet modelleri iki çeşittir: gömme ve gömme. Gömme çeşitlerin ayar aralığı için iki seçeneği vardır: 1/2″ veya 3/4″. V24, V27 ve V34 rozetlerinin özellikleri aşağıda gösterilmiştir:

ÖzelliklerV24 GömmeV27 GömmeV27 GömmeV34 GömmeV34 Gömme
YapıSoğuk haddelenmiş çelik, pirinç veya paslanmaz çelikSoğuk haddelenmiş çelik, pirinç veya paslanmaz çelikSoğuk haddelenmiş çelik, pirinç veya paslanmaz çelikSoğuk haddelenmiş çelik, pirinç veya paslanmaz çelikSoğuk haddelenmiş çelik, pirinç veya paslanmaz çelik
Dış fincan çapı2 7/8”2 7/8”2 13/16”2 7/8”2 13/16”
Ayarlama1/2” veya 3/4” gömme gömme1/2” veya 3/4” gömme gömmeYok1/2” veya 3/4” gömme gömmeYok
Diş boyutu3/4″ NPT1/2″ NPT1/2″ NPT3/4” NPT3/4″ NPT
BitirirKrom, beyaz polyester, özelKrom, beyaz polyester, özelKrom, beyaz polyester, özelKrom, beyaz polyester, özelKrom, beyaz polyester, özel

Bir yangın sprinkler rozeti boşluğu kapatır ve sprinklerlerin etkinleştirilmesini sağlar; doğru olanı aldığınızdan emin olun

Rozetler, sprinkler ile duvar veya tavan arasındaki boşluğu doldurarak yangın sprinklerlerinin amaçlandığı gibi çalışmasını sağlar. Bu delikten ısı yükselebilirse, sprinkler zamanında devreye girmeyebilir. Bu nedenle, doğru rozeti seçmek çok önemlidir.

Üç büyük üreticinin (Viking, Tyco ve Victaulic) temel sprinkler modellerinin armalarıyla nasıl çalıştığını özetledik. Spesifik onaylar hakkında daha fazla bilgi için sprinkler teknik veri sayfalarına bakın.

İzmetal de Bir Çok Sprinkler Rozetini Alabilirsiniz. Bunun İçin Sprinkler Rozeti Sayfamıza Göz Atabilirsiniz. veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çift Parçalı Sprinkler Rozeti


Renkli Sprinkler Rozeti


Sprinkler Kafesi


Tek Parçalı Sprinkler Rozeti

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.