tr

Yangın Sprinkleri

Yangın Sprinkleri
05.12.2020
1.406

Yangın Sprinkleri

Yangın Sprinkleri Nedir

Muhtemelen az miktarda dumanın bir binadaki tüm fıskiyeleri tetiklediği, herkesi ve içindeki her şeyi ıslattığı birkaç film görmüşsünüzdür. Ama fıskiyelerin dumanla tetiklenmediğini ve hepsinin aynı anda patlamadığını biliyor muydunuz? Yangın sprink sistemleri aslında ısıyla etkinleştirilir. Böylelikle evinizde veya iş yerinizde en ufak bir duman sprink sisteminizi harekete geçirmeyecek sadece ihtiyaç duyulduğunda çalışacaktır.

Bir yangın sprink sistemi kurmanın, yangın hasarından ziyade su hasarını seçmek gibi olduğunu düşünebilirsiniz. Durum böyle olsaydı, sprinkler sistemleri potansiyel olarak yarardan çok zarar verebilirdi. Sonuçta, bir parça kızarmış ekmek yakarsanız, gerçek bir yangın tehlikesi olmamasına rağmen her fıskiye patlayarak tüm eşyalarınızı ıslatırdı. Neyse ki, bu sistemleri geliştiren zeki mühendisler onları mülkünüze su, duman ve yangından gelen zararı azaltmak için tasarladı.

Yangın fıskiye sistemleri iki yüzyılı aşkın süredir kullanılmaktadır ve yıllar içinde önemli gelişmeler kaydetmiştir. İlk sürümlerin çok güvenilir olmadığı ve önemli miktarda su hasarına neden olduğu doğrudur. Ancak bugün, yağmurlama sistemleri, ölümleri ve mülk kaybını yüzde 65’ten fazla azaltarak kredilendirilmektedir. Her bir sprinkler başlığı yangına özgü sıcaklık tarafından otomatik olarak tetiklendiğinden, sadece bir veya iki sprink hızlı bir şekilde söndürülebilir ve / veya başladığı odada yangını kontrol altına alabilir ve çok az maddi hasara neden olabilir. Fıskiyeler bir yangın hortumundan yaklaşık altı kat daha az su kullandıklarından, mülkünüz için itfaiyenin ziyaretinden daha az zararlıdırlar.

Yangın Önleme Sistemleri Olarak Yangın Sprinklerleri

Uygun şekilde bakımı yapılmış bir duman dedektörünün önemini duymuşsunuzdur. Muhtemelen, biraz dikkat gerektirdiğinde çıkardığı sinir bozucu bip sesini de duymuşsunuzdur. Yangından korunmak için tek ihtiyacınız olanın bir duman detektörü olduğunu da duydunuz mu? Bir duman dedektörümüz varsa onlara ihtiyacımız yoktur. Hatta bazıları duman dedektörlerinin yangını söndürebileceğine inanıyor. Duman dedektörleri bizi olası bir yangına karşı uyarmak için tasarlanmıştır ve bir alarm sistemine bağlı oldukları durumlarda uyarır. Yangın fıskiyeleri gibi yangın önleme sisteminin önemli bir parçasıdırlar. Birinin varlığı diğerine olan ihtiyacı ortadan kaldırmaz. Can ve malı ateşten kurtarmak için birlikte çalışırlar.

Bir yangın başladığında, ortaya çıkan duman nihayetinde sakinleri tehlikeye karşı uyaran bir duman dedektörünü ateşleyecektir. Bu işlem, duman dedektörünün bulunduğu yere bağlı olarak oldukça yavaş olabilir. Bu arada yangın büyüyor. Sakinleri yangının varlığı konusunda uyarmak önemlidir. Ama yangını söndürmekte gerekir. Bir yangın başladığında, doğrudan üzerindeki havayı hızla ısıtır. Bu hava yükselir ve tavana çarptığında her iki tarafa da itilir. Bu sıcak hava bir yağmurlama başlığına ulaştığında, o yağmurlama başlığı devreye girer.

Herhangi bir ısı kaynağı bir sprink sistemini harekete geçirmek için tetiklemez. Sprinkler başlıklarının yeterince yüksek bir sıcaklık algılaması gerekir – genellikle 135 ila 165 Fahrenheit (57 ila 74 Santigrat) arasında. Çoğu yağmurlama başlığı, uygun sıcaklıkta genişleyen, camı kıran ve yağmurlama başlığını harekete geçiren gliserin bazlı bir sıvı ile doldurulmuş bir cam tetik ile donatılmıştır. Yağmurlama başlığı, duvarların veya tavanın arkasına gizlenmiş bir boru sistemine bağlanır. Bu borular, güvenilir bir su kaynağına bağlanmak için binanın içinden ve dışından dolanır. Yağmurlama başlığı tetiklendiğinde, boru sistemine bir vana açılarak basınç altında tutulan su borulardan serbest bırakılır. Su, borulardan fıskiye başlığına hızla dışarı itilir, su aşağıya ve yanlara doğru püskürtülür. Özenle tasarlanmış bu su spreyi alttaki yangını söndürür ve yayılmasını engeller.

Ziyaretçi Yorumları (2)