tr

Duyar Sprinkler Çeşitleri

Duyar Sprinkler Çeşitleri
01.08.2023
134

Duyar Sprinkler Çeşitleri

Duyar Sprinkler Çeşitleri sayesinde, kapalı mekânlarda oluşan yangınların kısa sürede söndürülmesi mümkündür. Kapalı binalarda ve konutlarda oluşan yangınlarda, erken müdahale can ve mal kaybının önüne geçmek için oldukça önemlidir.

Gerek aktif, gerekse pasif yangınlarda korunmak için ileri teknoloji ile geliştirilen duyar sprinkler duyar sprinkler çeşitleri tercih edilmektedir. Montajı oldukça kolay olan duyar sprinkler sisteminin güvenlik açısından da beklediğiniz performansı vermesi oldukça önemlidir.

Sprinkler sistemi içerisinde yer alan ve otomatik olarak ortamdaki sıcaklığa göre devreye giren cam tüplerin sızdırmazlık özelliği bulunmaktadır. Duyar sprinkler çeşitleri sayesinde oluşan yangının oluşturduğu sıcaklığa göre sistem otomatik olarak devreye girerek, yangın henüz başlamış iken kısa sürede ve güvenli olarak söndürülmesini sağlamaktadır.

Duyar sprinkler çeşitleri seçiminizde bina ve konutun özelliğine göre seçim yapılması oldukça önemlidir. Pendent, sidewall ve upright gibi sprinkler çeşitlerini inceleyebilir ve size en uygun duyar sprinkler çeşitleri sistemi için seçiminizi yapabilirsiniz.

Kaç Çeşit Sprink Vardır?

Kaç çeşit sprink vardır ve sprink tipleri ile ilgili merak edilenleri sizler için derledik. Sprinkler tipleri ile sprinkler sistemi çeşitleri birbirinden farklıdır. Sprinkler sistem çeşitleri içerisinde ıslak, baskın, kuru, tek kilitlemeli ön tepkili, çift kilitlemeli ön tepkili ve kilitlemesiz ön tepkili sprinkler sistem yer almaktadır. Sprink çeşitleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Düşey tip beyaz sprink
  • Düşey tip krom sprink
  • Dikey tip pirinç sprink
  • Dikey tip krom sprink
  • Gizli tip sprink
  • Duvar tipi beyaz sprink

Yukarıdaki sprink çeşitlerinin her biri, kendine özgü ve özelliği ile uyumlu olan malzeme ve ekipmanlar ile monte edilmelidir. Ayrıca kurulacak olan her bir sprink sisteminin de mutlaka EN12259-3 ve EN 12259-2’ye uygun olan bir alarm vana sistemi ile birlikte monte edilmelidir.

Hızlı Tepkimeli Sprinkler Nerede Kullanılır?

Hızlı tepkimeli sprinkler nerede kullanılır ve uygulanan alanlar sıklıkla merak edilmektedir. Hızlı tepkimeli sprinkler genellikle daha düşük tehlike seviyesine sahip olan yerlerde tercih edilmektedir. Genellikle ofisler, okullar, sağlık tesisleri veya benzeri konut ve yapılarda hızlı tepkimeli sprinkler kullanılmaktadır.

Özellikle duyar sprinkler çeşitleri gibi hızlı tepkimeli sprinklerin kullanım amacı da olası bir yangında hızlı bir şekilde müdahale edebilmektedir. Özellikle kalabalık ve toplu kullanım için tercih edilen konutlarda insanların daha güvenli bir şekilde ortamdan uzaklaştırılması için de hızlı müdahalenin önemi oldukça büyüktür.

Upright Sprink Ne Demek?

Upright sprink ne demek ve genel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için açıklamalarımıza göz gezdirebilirsiniz. Upright sprinkler genellikle kapalı mekanlarda çıkabilecek yangınların söndürülmesi için tercih edilen en güvenilir sprink sistemi olarak tercih edilmektedir.

Binalarda güvenli kullanım açısından oldukça elverişli olan ve yüksek verimli performansı ile dikkat çeken sistem olarak upright sprink kullanılmaktadır. Upright sprinkler sisteminin en bilinen özelliği ise montajı için herhangi bir asma tavana ihtiyaç duyulmasına gerek olmamasıdır.

Montajı sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli detayı ise, deflektörünün yukarı yönlü olmasıdır.

Pendent Sprinkler Ne Demek?

Pendent sprinkler ne demek ve sunmuş olduğu avantajları açısından oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan sprink sistemidir. Pendent sprinkler sistemi, sulu söndürme sistemleri içerisinde yer almaktadır.

Yapılan incelemeler sonucunda pendent sprinkler sisteminin kullanıldığı bina ve konutlarda oluşan yangınların, yaklaşık olarak %95 oranının başlangıç aşamasında iken söndürüldüğü tespit edilmiştir. Bunun için pendent sprinkler sisteminin hem yangının başlangıç aşamasındayken söndürülerek yayılmasının önüne geçmek için, hem de otomatik olarak devreye girmesi açısından çok avantajlı olduğunu söylemek mümkündür.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.