tr

Sprinkler Koruma Kafesi

Sprinkler Koruma Kafesi
26.06.2023
116

Sprinkler Koruma Kafesi

Sprinkler Koruma Kafesi genel olarak tabağındaki sprinkler başlıklarının üzerinde oturan metal kafeslerdir. Genel tasarım ve koruma kafesinin nasıl takıldığına bağlı olarak görüntü farklılıkları bulunabilir. Koruyucu kafes genel olarak metalden yapılır. Su ve tespit edildiği yangının söndürülmesi de imkan sağlayan bu metal kafes aynı zamanda yangını söndürmede etkili olabilecek kimyasalları akışını kısıtlamadan yağmurlama başlığının zarar görmesini engellemek için kullanılır.

Bununla birlikte herhangi bir hırsızlık veya yağmurlu mu başlığının kendisini kurcalanması durumlarını önlemek için kullanılır.

Sprinkler koruma kafesi mevcut tepe sprinkler sisteminize kolayca bağlanır. Genel olarak sprinkler başlığına takılırken diğer modeller sprinkler başlıklarından çıkan borulara takılarak onlara su ve yangın geciktirici kimyasallara izin verir.

Çoğu işletmelerde bakılacak olursa sprinkler koruma kafeslerini kendileri kolay ve pratik şekilde kurarlar. Kurulumu tamamlamak için gereken ekipman ve bilgi oldukça kolaydır. Bu nedenle zahmete girmeden kurulumu yapılır.

Sprinkler Söndürme Sistemi Nasıl Çalışır?

Sprinkler söndürme sistemi nasıl çalışır sorusuna genel olarak bakıldığında yangın esnasında oluşan yüksek sıcaklık ile sprinklerin ucunda var olan tutucu mekanizmanın patlaması ile etkili söndürme sistemi devreye girer. Böylece yangın en kısa sürede söndürülür. 

Alevlerin büyümesini önlemek can ve mal kaybını en aza indirmek gibi pek çok artı yönü bulunur. Yangında kimsenin zarar görmemesi için oldukça önemli bir parçadır.

Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik yangın söndürme alanında hükmü olan en kapsamlı durum olduğundan sprinkler sistemi belli başlı alanlarda zorunludur. Yönetmelik kapsamına giren alanlar aşağıda yer alır.

  • Yüksekliği 30.50 metreden fazla olan ofis benzeri yerler
  • Yüksekliği 51.59 metreden fazla olan apartmanlar ve evler
  • Birden fazla bodruma sahip olan kapalı alanlar
  • 20 araçtan fazla kapasitesi bulunan kapalı otoparklar ve alışveriş otoparkları
  • Yatak kapasitesi 200 adetten fazla olan misafirhane, otel ve pansiyon gibi konaklama yerleri
  • Kullanım alanı olarak 2000 metrekareden çok alanı bulunan işletmeler sprinkler sistemini taktırması zorunludur.

Bunların dışında insanların gruplar halinde gezebildiği veya etkinlik içerisinde bulundukları kapalı ortamlarda, seminer ve toplantı salonlarında sprinkler sistemi taktırmak zorunlu haldedir.  

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.