tr

İzleme Anahtarlı Kelebek Vana

İzleme Anahtarlı Kelebek Vana
06.10.2022
144

İzleme Anahtarlı Kelebek Vana Özellikleri

İzleme Anahtarlı Kelebek Vana özellikleri bakımından pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu valfler, yüksek basınç ve sıcaklık uygulamaları için kullanılabilir. Bu valfler ayrıca metal bileşenlere sahiptir. Bu vanalar, diğer kelebek vana tiplerine göre daha karmaşık bir geometriye sahiptir. Anahtarlı Kelebek Vana özellikleri aktüatör tipine göre değişiklik gösterir.

Kelebek vanaların kullanımı kolaydır. Temel yapıları bir el çarkı/aktüatör, bir mil ve bir diskten oluşur. Tipik olarak manuel olarak çalıştırılırlar ancak otomatikleştirilebilir ve proses kontrol sistemlerine entegre edilebilirler. Açma-kapama uygulamaları için uygun olmalarına rağmen, birkaç dezavantajı vardır. En büyük dezavantajlarından biri, orta akış oranlarını düzenleyememeleridir. Kısmen açıldıklarında gevezelik ve gürültüye de eğilimli olabilirler.

Kelebek vanalar aşınmaya ve yıpranmaya eğilimlidir. Valfin düzgün çalışmasını sağlamak için düzenli bakım şarttır. Kullanıcılar, aktüatörleri ve yuvayı aşınma açısından kontrol etmeli ve gerektiğinde değiştirmelidir. Kuru bir uygulamada bir valf kullanırken, diski silikon bazlı yağlayıcı ile yağlamak en iyisidir. Cıvataları çapraz sıkmak da önemlidir.

Tipik Kelebek Vana Özellikleri

Uygulamanız için doğru kelebek vanayı seçmek için özellikleri anlamak önemlidir. Bu özellikler üreticiden üreticiye farklılık gösterir, bu nedenle ne aranacağını anlamak önemlidir. Genel olarak, bir kelebek vana şu gereksinimleri karşılamalıdır: gövde malzemesi (inç olarak), akış hızı, basınç düşüşü ve flanş tipi. Bazı tedarikçiler listelerine ek parametreler ekler. Örneğin flanş malzemesi PVC veya PTFE olabilir.

Kelebek vanalar çeşitli sıvıları işleyebilir. Bazıları, yüksek su hızları ve yüksek kafa basınçlarıyla başa çıkmak için tasarlanmıştır. Ancak bazı uygulamalar daha düşük su hızı gerektirir, bu nedenle uygulamanız için en iyi kelebek vanayı seçtiğinizden emin olmalısınız. Tipik olarak, 5 m/s maksimum akış hızına sahip vanalar, akış kontrolü için en iyisidir.

Aktüatör tipi

Aktüatör tipi Anahtarlı Kelebek Vana, bir akışkanın bir vanadan akışını kontrol etmek için kullanılır. Bu valfler manuel, elektrikli, pnömatik ve hidrolik dahil olmak üzere çeşitli tiplerde gelir. Bu tipler tipik olarak yüksek hassasiyetli düzenleme gerektiren işlemlerde kullanılır. Bu valfler ayrıca az sayıda hareketli parçaya sahip oldukları için bakım gereksinimi de düşüktür.

Elektrikli motor tahrikli bir aktüatör, bir düğmeyi veya kolu çevirerek valfi açıp kapatabilir. Bu tip kelebek vanalar için en yaygın aktüatör olarak kabul edilir. Bakım gerektirmeyen, güvenilir ve tersine çevrilebilir bir çalışma yöntemidir. Aktüatörün hızı, valf diskinin konumu ve motorun torku ile kontrol edilir. Valf tamamen açıldığında motoru durdurmak için bir limit anahtarı da dahil edilebilir.

Aktüatörle çalışan kelebek vanalar PTFE veya PFA kaplı olabilir. Bu tip vanalar tipik olarak su, atık su ve kağıt hamuru stoğu dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılır. Kelebek vana gövdesi ve diski için kullanılan malzemeler sıcaklığa, basınca ve ortama göre değişir. PTFE en yaygın malzemedir, ancak başka malzemeler de mevcuttur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.