tr

Islak Alarm Vanası Çeşitleri

Islak Alarm Vanası Çeşitleri
23.01.2021
635

Islak Alarm Vanası Çeşitleri

Yangın tesisatına yön veren vanaların başında ıslak alarm vanaları gelmektedir. Ayrıca sprinkler sistemlerinde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadırlar.

Islak alarm vanaları suyun donma riskinin olmadığı alanlarda özellikle 4 derecenin altına düşmediği yerlerde kullanılmaktadır. Belirtilen sıcaklığın altında olan yerlerde kesinlikle kullanılmamalıdırlar. Islak alarm vanaları üzerlerinde bulundurdukları ekipmanlarla birlikte elektrik ve mekanik sinyaller vererek pompayı harekete geçirirler.

Islak alarm vanalarının kullanım alanlarını konutlar, residenceler, hastaneler, alış veriş merkezleri ve fabrikalar olarak sıralayabiliriz.

Islak alarm vanası çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Islak alarm vanaları farklı çaplarda üretilmektedirler. Bunlar;

  • DN80 Islak alarm vanası
  • DN100 Islak alarm vanası
  • DN150 Islak alarm vanası
  • DN200 Islak alarm vanası

olmak üzere 4 sınıfa ayırabiliriz. Islak alarm vanası çeşitleri kurduğunuz sisteme uygun olacak şekilde seçilmelidir. Yukarda da belirtildiği gibi tek tip olmayıp sistemde kullanılan diğer malzemelerin çapına uygun olacak şekilde ıslak alarm vana tipi seçilmelidir.

Islak alarm vanası montajı yapılırken üzerindeki ekipmanların doğru bir şekilde yerleştirildiğinden emin olunmalıdır. En ufak bir hatada sistem çalışmayabilir ve istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Örneğin ıslak alarm vanasında geciktirme hücresi yanlış bağlanması veya bağlanmaması durumunda basınç kayıplarından veya basınç dalgalarından kaynaklı tüm sistemine çalışmasına ve sprinkler sisteminin patlamasına sebep olabilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.