tr

Sprinkler Rozeti

Sprinkler Rozeti
29.12.2020
598

Sprinkler Rozeti

Yangın sprinkler sistemleri, çoğu kişi tarafından hafife alınabilir. Ancak, ziyaret ettiğiniz ticari, perakende ve konut alanlarında gördüğünüz çok çeşitli yangın sprinkler başlıklarını hiç fark ettiniz mi?

Size aynı görünseler de, yangın sprinkler başlıkları farklı şekil ve boyutlarda olabilir ve bu farklılıklar sadece görünüş değildir. Sprinkler başlıklarının nasıl ve neden farklı olduğunu anlamak, binanız için yeni veya yedek bir yangın sprinkler sistemi seçmeden önce önemli bir adımdır.Piyasada dört ana tip yangın sprinkler başlığı bulunmaktadır. Sisteminize uygun başlık tipi seçilip sprink sistemi kurulur.

Yangın sprinkler rozeti

Bir yangın sprinkler rozeti, esasen sprinkler başlığı ile alçıpan veya tavan döşemesi arasındaki boşluğu kapatan bir yangın sprinkler başlığının etrafındaki dekoratif bir süslemedir. Ayrıca, yangın sprinkler başlığının düzgün şekilde etkinleşmesini sağlamak için de gereklidirler.

Yangın sprinkler başlıklarında bulunan iki ana aksesuar türü vardır: yangın sprinkler kapak plakaları ve yangın sprinkler rozetleri. Rozetler, duvara veya tavana yerleştirilmiş gizli bir yağmurlama başlığını tamamen kaplayan kapak plakalarından belirgin şekilde farklıdır.

Bir yangın sprinkler sistemi kurulumu sırasında, sprinkler başlıklarını yerleştirmek için tavan döşemesinde veya alçıpanda bir delik açmak için bir delik testeresi kullanılır. Deliğin geri kalan kısmı açıkta bırakılırsa, duman ve ısı boşluktan kaçabileceğinden ve potansiyel olarak suyun aktivasyonunu ve deşarjını geciktirebileceğinden sprinkler kafası düzgün çalışamaz. Sistemin aktivasyonunun bir alarm veya duman dedektörüne bağlı olduğu durumlarda, açık alanlardan ısı ve duman çıkışı da bir gecikme yaratabilir. Rozetler, ısıyı ve dumanı engellemek için bu boşluğu kapatır.

 Tüm yangın sprinkler sistemlerinde bulunmasa da, yangın sprinkler rozeti birçok asılı sprinkler başlığına yaygın bir ektir. Bazen başlıklarla karıştırılan rozet, fıskiye başlığının geçmesi için kesilmesi gereken tavandaki deliği kapatmak için yangın sprinkler kolyeleriyle kullanılan bir halkadır.

Rozet, sprinkler başlığının üzerini örtmez, ancak etrafına sığar, sprinkler başlığı ile tavan arasındaki boşlukları doldurarak ona daha bitmiş ve estetik açıdan hoş bir görünüm kazandırır.

Isıyı kontrol etmeye ve sprinkleri doğru bir şekilde etkinleştirmeye yardımcı olmak için tasarlandıklarından, yalnızca yangın sprinkler sisteminiz için özel olarak yapılmış rozetleri almanız önemlidir. Yanlış rozeti bir sprinkler başlığıyla eşleştirmek, yangın anında sprinklerin etkinleşmesini engelleyebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.