tr

Kuru Sistem Yangın Tesisatı

Kuru Sistem Yangın Tesisatı
05.02.2022
615

Kuru sistem yangın tesisatını oluşturan boruların içerisinde su bulunmayan, ancak yangın sırasında suyun verilmiş olduğu tesisat türüdür. Bu tesisat tipi içerisinde su bulunmayan bir tesisat sistemidir. Kuru tip yangın tesisatında kuru sistem yangın valflerinden tesisat uç noktasına kadar olan boru bölümü normal koşullarda basınçlı hava veya azot gazı ile doludur. Bu sistemde su yerine basınçlı gaz olması binayı su sızıntılarından korumaktır. Kuru sistem yangın tesisatı öncelikle dona tehlikesi olan ve ısıtılmayan binalar da tercih edilir.

İtfaiye amaçlı kuru sistem yangın tesisatı ; bu devre sisteminde su bulunmamaktadır. İtfaiye ekibi tarafından yapılan bağlantı ile su temini sağlanır. Bu sistem özellikle donma tehlikesi olan hacimlerde tercih edilir. binalar da üst katlarda, itfaiye araçlarının girmesinin mümkün olmadığı dar sokaklarda, kapalı çarşı gibi yaygın alanlı binalar da kullanılır.

Manuel çalışan kuru yangın tesisatı; boruların içinde su bulundurulmaz. yangın esnasında itfaiye bağlantı ağzından su basılır ve ekibin yangına müdahalesi sağlanmış olur. Bu sistem üzerinde bulunan tüm hortum bağlantıları itfaiyenin kullanıldığı standatlar da olması gerekir. Ayrıca binalarda itfaiyenin hortum taşıyarak zaman kaybetmemesi için bu çıkış hatlarının yanında en az 15 metre uzunluğunda hortum bulundurulması gerekir.

Otomatik tip kuru yangın tesisatı sistemi; bu kuru sistem tesisatında valften sprinkler başlıklarına kadar olan boru kısmı normal koşullarda basınçlı hava ile doldurulmuştur. Yangın durumu ortaya çıktığında ortaya çıkan ısı, sprinkler başlığında ki ivanın genleşerek cam tüpün patlamasına ve sprink başlıklarının açılmasına, böylece basınçlı gazın boşalması sağlanır.


Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.