tr

Akış Anahtarı Nedir?

Akış Anahtarı Nedir?
14.06.2023
78

Akış Anahtarı Nedir?

Akış Anahtarı Nedir sorusuna cevap olarak bir tür yangından korunmada su akış detektörlerinin tam olarak suyun bir yangın sprinkler sisteminden geçmesini algılayan cihazın adıdır. Akış anahtarı sprinkler sistemindeki en küçük su akışını bile algılar ve böylece yangın alarm sisteminin tahliyeyi başlatmasına olanak sağlar.

Tahliyesi başlatması yangının olası olarak göz önünde bulundurulan tehlikelerinden kaçma imkanı başta olmak üzere pek çok yararı vardır. Akış anahtarı nedir sorusuna yanıt olarak birazda düşük hava denetim akış anahtarından bahsetmek gerekir.

Düşük hava denetim akış anahtarı kuru boru sistemindeki hava kaybını gözlemler. Boru sistemindeki sprinkler başlıkları titreşene kadar basınçlı hava kaynağı ile doludur. Basınçtaki istenmeyen bir azalmanın varlığında vananın boruları su ile dolar. Böylece vana açılır.

Yüksek ve düşük hava basıncı anahtarları da aynı şekilde çalışır. Bunun ile birlikte aynı zamanda basınçtaki artış ve azalışları da algılar. Bu ilave basınçla çalışan vanalara ve yangın sprinkler sistemlerinde var olan bileşenler ile dikkatli kullanılması gerekir.

Akış Anahtarı Ne İşe Yarar?

Akış anahtarı ne işe yarar sorusuna bakılacak olursa aslında akış anahtarlarının genel olarak bakılacak olursa 3 farklı temel görevi vardır. Bu görevler aşağıda maddeler halinde yer alır.

  • Bina sprinkler sistemi devreye girdiğinde akış anahtarının ilk görevi  bina sakinlerine tahliyeyi bildirmektir.
  • İkinci görevi itfaiyeyi yardıma ihtiyaç duyduğu konusunda uyarıda bulunur.
  • Üçüncü ve son görevi ise itfaiyecilere varışlarında suyun kullanıldığını ve dış kornayı çalarak hortumlarını nereye bağlayacaklarını göstererek itfaiyecilerin işini kolaylaştırır.

Su akış anahtarı sadece borulardan akan suyu algıladığı için suyu açıp kapama işleminde bulunmadığını söylemek gerekir. Elektrik anahtarlarını etkinleştirerek alarmları tehlikeli durumlarda çalıştırır. Suyun hareketini algılamak adına tertibatın borunun içinde bir kanatçığı bulunur.

Su borunun içinde hareket etmeye başladığında içindeki küreği iterek hareket ettirir. Kürek, su kanadı kenara ittiğinde, bir zaman gecikmesinden sonra bir çift anahtarın etkinleşmesine izin veren bir kaldıraç üzerinde yer alır. Yağmurlama sistemi ile birlikte çalıştığı zaman uzun süreli su deposu olarak kullanılabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.