tr

Yangın Sprinkleri

Yangın Sprinkleri
03.06.2022
111

Yangın Sprinkleri

Sektörünüz bir mağaza veya depo işletmesi ise, yangın en büyük kabusunuzdur. Geç saatlerde mesai dışında yangın çıkarsa, etrafta kimse yokken ve binanız mobilya veya yanıcı kimyasallarla doluysa, alevler anında tüm alana yayılabilir. Bu durumlar göz önünde alınınca yangın, yıkıcı olabilir: ürünlerinizi veya binanızı kaybederseniz, yıllarca süren bir işi kaybedebilirsiniz. Sadece alarm çalmakla yeterli değildir, aynı zamanda otomatik olarak yangını olabildiğince çabuk söndürerek sorun çıktığı anda tepki verebilen bir yangınla mücadele sistemine sahip olmak gereklidir. Yangın sprinklerinin (yangın söndürme sistemleri) yaptığı ise tam olarak budur. Fıskiyeler sadece iş binaları için değil, aynı zamanda otopark, açık ve kapalı tüm tedbir gerektiren alanlarda kullanılmalıdır. Bu muhteşem cihazların çalışma sistemini daha yakından inceleyelim!

Sprinkler nasıl çalışır

Bir sprink sistemi, bir binanın tavanından geçen suyu basınçlı olarak tutan bir boru sistemidir. Her sprink bir musluktan farklı bir yapıda değildir – suyun alttaki yapıya kaçabileceği boruda bir delik. Normal bir muslukta, suyun kaçmasına izin veren bir vanayı açmak için bir vidayı çevirirsiniz. Sprinklerde, elle çalıştırılan musluk, yangın çıktığında otomatik olarak açılacak şekilde tasarlanmış ısıya duyarlı bir tapa ile değiştirilir. Bazı fıskiyelerde, tıkaç, bir alaşımdan, nispeten düşük bir sıcaklıkta eriyen bizmut, kurşun, kalay ve kadmiyum karışımından yapılır. Diğer fıskiyelerde tıpa, ısındığında genişleyip parçalanacak şekilde tasarlanmış gliserin bazlı bir sıvıyla dolu küçük bir cam ampuldür. Temel fikir her iki durumda da aynıdır: tıkaç, yangın çıkar çıkmaz fıskiyeyi kırmak ve açmak için tasarlanmıştır.

Bir fıskiyenin altında bir yangın çıkması durumunda, sıcak gazlar tavana doğru yükselir. Sıcaklık yaklaşık 70 ° C’ye (160 ° F) ulaştığında, Ahşabın metali erir ve iki metal kolun yaylanmasına izin verir. Su artık tıpkı açık bir musluktan olduğu gibi borudan da çıkabilir. Tavandaki borudan aşağıya dökülür, doğrudan altındaki çiçek şeklindeki saptırıcı kafaya çarpar ve nazik bir sprey ile yere düşer ve yangını söndürür. Yangın küçükse, yalnızca doğrudan üstündeki fıskiye tetiklenir ve su hasarını sınırlamak için yakındaki diğer fıskiyeler kapalı kalır. Bununla birlikte, yangın yayılırsa, yangın sönene veya itfaiyeciler yardım etmek için gelene kadar yakındaki fıskiyeler de tetiklenecektir. Sprinkler küçük yangınları bir yangın hortumunun onda birinden daha az su kullanarak 90 saniye gibi kısa bir sürede söndürebilir ve bu da su hasarını büyük ölçüde sınırlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Nurdan FİLİZ
Nurdan FİLİZ