tr

Yangın Sprinkleri

Yangın Sprinkleri
26.07.2021
813

Yangın sprinkleri nedir?

Onaylı sprinkler olarak da bilinen yangın sprinkleri, binalarda yangınla mücadele etmek için kullanılan araçlardır. Sprinkler; duvara, tavana ya da tesisat üzerine monte edilir ve olası bir sıcaklık artışında basınçlı su püskürterek yangının büyümesini engeller. Ortamdaki sıcaklığa göre cam tüp patlar ve yağmur etkisi gibi su püskürterek yangının başlangıç aşamasında söndürülmesinde rol oynar. Otomatik bir şekilde çalışan bu sistem ile yangına müdahale edecek kimse olmadığında veya yangın fark edilmediğinde, ortamdaki canlılar için hayati önem taşır. Yapılan araştırmalara göre dünya genelinde çıkan yangınlarda, eğer binada doğru bir sprink sistemi kullanılmışsa çıkan yangınların 95%’ i daha başlangıç aşamasında söndürülmüştür. Bu durumda yaşanan can kaybı sıfıra yakın olurken maddi hasarlar da en aza inmiştir.

Ancak piyasada satılan her springin bu denli yangın söndürme gücü yoktur. Sahte onaylı veya onaysız sprinkler kullanıldığında istenilen sonuçlar alınmayabilir.

Yangın sprink fiyatları

İnsan canının hayatı yanında sprink sisteminin maliyeti tartışılmaz. Dev yatırımların yapıldığı ofis binalar ve mega projelerde ise kullanılacak sprink fiyatlarının düşünülmemesi gerekir. Olası bir yangında ortaya çıkacak hasarın boyutunu sadece sprink kullanarak en aza indirebilirsiniz. Ayrıca sprink sisteminin kullanılmaması durumunda gelecek olan denetim cezası da göz önünde bulundurulmalıdır.

Küçük binalarda sprink sistemi döşemenin maliyeti büyük bina, hastane, fabrika vb. yapılara oranla daha düşük olmakta. Kullanılacak konutun çeşidi de sprink fiyatını etkileyen bir faktördür. Sprink modelleri ve çeşitlerine göre de yangın sprinkleri arasında fiyat farklılıkları bulunur.

Piyasada çok ucuza bulunan sprinkler iyice araştırılmalı ve kurumdan sertifikaları incelenmelidir. Kalite belgesi olmayan onaysız sprinkler dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ileride daha büyük maliyetler ödemek zorunda kalabilirsiniz. 

Yangın sprink modelleri

Sprinkler yapılan testlere ve kalite belgesine sahip olma durumlarına göre onaylı ve onaysız olmaktadır. Günümüzde en çok tercih edileni kalite belgesi olan onaylı sprinkler. Bu tarz sprinkler uluslararası standartlara uygun laboratuvarlarda testlere tabi tutulur.

Kullanım alanına, sıcaklık duyarına vb. faktörlere bağlı olarak birden çok farklı sprink modeli bulunur. Başlıca yangın sprinkleri şu şekildedir:

– Depo Tipi Sprinkler: Raflı, yüksek tavanlı, yığın depolama yapılan tüm tesislerde kullanılır.

-Konut Tipi Sprinkler: Rezidans, konut, yurt, hotel gibi hafif tehlike sınıfındaki yerlerde kullanılır.

-Kuru Tip Sprinkler: Suyun donma sıcaklığının altında bulunan yerler için kullanılır.

-Standart Korumalı Sprinkler: Yönetmeliklere uygun olarak kullanılacak yerlere göre tasarlanmıştır.

– Geniş Korumalı Sprinkler: Standart tipe göre daha yüksek tehlike sınıfında bulunan yerler için tasarlanmıştır.

Kullanıldığı yerdeki şartlara bağlı olarak, bir sprink ortalama 40°C ile 350°C arasında belirlenen bir sıcaklık değerine göre aktif hale geçmek için tasarlanırlar. Çoğu sprink yaklaşık olarak dakikada 70 – 100 litre arasında suyun yangın yerine püskürtülmesini sağlarlar. Bunun yanında birtakım özel uygulamalar amacıyla kullanılan sprinklerdeki boşalan su miktarı dakikada 400 litreye kadar çıkıyor. Onaysız sprinkler için bu rakamların doğruluğu değişebilir.

Sprink markaları

Günümüzde yapılaşmanın artması, daha fazla kapalı alanlarda vakit geçirilmesi gibi durumlardan dolayı yangın springi kullanımı artmıştır. Yönetmelikte de belirli şartları vardır. Zamanla artan bu ihtiyaca karşılık vermek için birçok firma yangın sprinkleri üretmeye başlamıştır. Ancak kalite belgesine sahip onaylı sprinkler üreten firmaları tercih etmek gerekir.

Sprinklerin can ve mal kaybını azaltmadaki önemi düşünüldüğünde iyi bir gelişme olarak değerlendirilebilir. İnsanların hayatı ve maddi güvenliği açısından mümkün olduğunca denetimler artırılmalı, bu firmalara fırsat verilmemelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Nurdan FİLİZ
Nurdan FİLİZ